Answer :

znk

Density = 0.186 g/cm^3

Step 1. Calculate the volume of the block

V = lwh = 9.8 cm × 5.6 cm × 4.2 cm = 230 cm^3

Step 2. Calculate the density

Density = mass/volume = 42.8 g/230 cm^3 = 0.186 g/cm^3

(There is no metal with this low a density.)

Other Questions