Ms. Powell bought 12 cookies for $4.00 and Ms. Malley bought 8
cookies for $3.50. How much did each person pay for a cookie? And who
had the better deal?

Answer :

Answer:

Ms. Powell paid around 33 cents for each cookie

Ms. Malley paid around 43 cents for each cookie

Ms. Powell had the better deal

Step-by-step explanation:

Divide the amount paid with the amount of cookies bought so 4 ÷ 12 = 0.3333... and 3.50 ÷ 0.4375...

I hope this helped!

chrstn43

1) Approximately ¢33 per cookie

2) Approximately ¢29 per cookie

Ms. Powell had a better deal

Other Questions