Answered

Joelle bought some fruit at the store. They bought 5 apples and a bunch of bananas. The bananas cost $1.50, and the total cost was $5.24. How much did each apple cost?

Define your variable: a represents…
Write an equation using your variable that matches the situation.
Solve your equation. Show all your steps.
Write your answer in a complete sentence.