Answer :
Answer:
8 potatoes for $2.56 is the better deal.
Step-by-step explanation:
unit price formula; cost ÷ quantity
2.56 ÷ 8 = $0.32
4.32 ÷ 10 = 0.432
round to the nearest hundredth
= $0.43
compare the answers
Answe 42.2
Step-by-step explanation:
The other vender because he got 42.2 dollar other got 20.48