Answered

Store A sells 20 ounces of granola for $5. Store B sells 27 ounces of granola for $9. Which store offers the better price per ounce? Determine how many ounces you will get for $8. Fill in the blanks from the picture to help you select ALL statements that are true.

Answer :

Answer:

Store a is 25 cents per ounce, while store b is 33 cents. Therefore store A is a better price per ounce. For eight dollars you can get 32 ounces of granola.

Step-by-step explanation:

Other Questions