asutton09
Answered

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did Michael buy? *

Answer :

theprocrow
He bought 3 and 1/2 pounds of cheese.
Phobic111

Answer:

3.5 pounds

Step-by-step explanation:

The total amount that he paid was $11.48. The cost per pound of cheese was $3.28. So in order to find the amount of cheese he bought, you must divide the total cost by the cost of 1 pound.

11.48 ÷ 3.28 = 3.5

Other Questions