Answer :

A lot measures 178 feet by 464 feet. it sold for $80,000. $42,105 would be the selling price per acre.

To find the selling price per unit from the income statement, divide the sales by the number of units sold or the quantity sold to get the price per unit. Example: If your annual turnover is $80,000 and you have 2,000 units sold, the price per unit is Rs. 40 (80,000 ÷ 2,000).

Find the total cost of all purchased units. Divide the total cost by the number of units purchased to get the cost price. Use the selling price formula to calculate the final price: selling price = cost + profit margin.

Learn more about selling price here:https://brainly.com/question/1153322
#SPJ4