Lydia buy 5 pound of apple and 3 pound of banana for a total cot of $8. 50. Ari buy 3 pound of apple and 2 pound of banana for a total cot of $5. 25. Thi ytem of equation repreent the ituation, where x i the cot per pound of apple, and y i the cot per pound of banana

Answer :

We need to multiply equation 2 with 3 and result is x = 1.25. The cost of one apple and one banana is $1.25 and $0.75 respectively.

Forming the equation using given variables x and y. Firstly writing the equation based on Lydia's items.

5x + 3y = 8.50 : Equation 1

Now writing the equation based on Ari's items.

3x + 2y = 5.25 : Equation 2

Now we need to equate one variable to find the other variable. So, multiplying equation 1 with 2 and equation 2 with 3.

10x + 6y = 17 : Equation 3

9x + 6y = 15.75 : Equation 4

Subtracting equation 4 from equation 3. We get the result -

x = 1.25

Keep the value of x in equation 1 to find the value of y

5×1.25 + 3y = 8.50

6.25 + 3y = 8.50

3y = 8.50 - 6.25

3y = 2.25

y = 2.25/3

y = 0.75

Thus, the cost of one apple is $1.25 and cost of one banana is $0.75.

Learn more about equation -

https://brainly.com/question/21405634

#SPJ4

The complete question is -

lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas for a total of $5.25. this system of equations represents the situation, where x is the cost per pound of apples, and y is the cost per pound of bananas. 5x 3y = 8.5 3x 2y = 5.25 if you multiply the first equation by 2, what number should you multiply the second equation by in order to eliminate the y terms when making a linear combination? complete the multiplication and add the equations. what is the result? what is the price per pound of apples? what is the price per pound of bananas?

Other Questions